Základní fakta

Autor: Marketa Fikejzova - MC Hvezdicka <peggroch(at)quick.cz>, Téma: O nás, Vydáno dne: 16. 11. 2007Výroční zprávy Mateřského centra Hvězdička.

Stanovy MC Hvězdička

Provozní řád Mateřského centra Hvězdička

Rozhodnutí soudu o změně na spolek.

Zásady zpracování osobních údajů Mateřského centra Hvězdička, z. s. v souladu s nařízením (EU) 2016/679,
o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů (neboli GDPR). 

 

Mateřské centrum Hvězdička zahájilo svůj provoz v říjnu roku 2003. V současnosti je otevřeno 5 dní v týdnu v budově piaristické koleje, Masarykovo náměstí v Benešově. Týdně se v centru vystřídají desítky dětí, které zde nacházejí zábavu, získávají nové zkušenosti, zvykají si na kolektiv svých vrstevníků. S dětmi se v mateřském centru scházejí převážně maminky. Není však výjimkou, když zde potkáte i tatínky, aktivní babičky nebo dědečky. Mezi dětmi tvoří nejpočetnější skupinu děti ve věku 1 až 6 let. Ale jsou zde i menší batolata a stejně tak si do centra chodí hrát i děti starší. Velmi dobré vztahy má Hvězdička s Dětským domovem Racek. Hvězdička je přístupna všem dětem, včetně zdravotně handicapovaných dětí, které mají v centru vždy dveře otevřené. Nepravidelně mateřské centrum organizuje dětská představení, zábavná odpoledne, víkendové pobyty nebo besedy pro dospělé. Hvězdička je členem Sítě mateřských center v ČR a partnerem Posázaví, o.p.s. (tradičního turistického regionu).

Mateřská centra v České republice mají za sebou již patnáctiletou historii. V roce 1992 vzniklo první mateřské centrum v YMCA Praha. K dnešnímu dni je v Síti mateřských center registrováno více než 339 aktivních center (jejich skutečný počet však bude větší, vzhledem k tomu, že ne všechna centra žádají o registraci v rámci Sítě mateřských center). Členská mateřská centra jsou držiteli certifikátu Společnost přátelská rodině. Evropská síť MC získala v roce 2002 Dubajskou cenu pro MINE. Zakladatelka Sítě MC v ČR paní Rut Kolínská je držitelkou ceny Žena Evropy. Mateřská centra v České republice podporují mimo jiné pražský primátor Pavel Bém či Václav Havel.

Zpět na úvodní stranu